Dieta ketogenna
Padaczka jest przewlekłym zaburzeniem czynności mózgu o różnym pochodzeniu, charakteryzującym się nawracającymi stanami o charakterze napadowym, które nie są związane z określonymi przyczynami wyzwalającymi. Jest to najczęstsza choroba układu nerwowego u dzieci. U około 75% chorych ujawnia się przed 19 rokiem życia, przy czym największą zapadalność obserwuje się już w okresie niemowlęcym. W Polsce na padaczkę choruje około 400-500 tysięcy ludzi, a na całym świecie około 50 milionów. Stanowi więc ona istotny problem społeczny. W większości przypadków padaczka jest skutecznie leczona lekami przeciwpadaczkowymi. Istnieje jednak pewna grupa pacjentów, którzy nie odpowiedzą na leczenie farmakologiczne. U tych pacjentów bierze się pod uwagę zastosowanie jednej z trzech metod leczenia niefarmakologicznego: zabieg neurochirurgiczny, polegający na usunięciu zidentyfikowanego ogniska padaczkowego, wszczepienie stymulatora nerwu błędnego lub leczenie dietą ketogenną.
Dieta ketogenna (DK) jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanów i odpowiedniej dla wieku ilości białka w spożywanych posiłkach. Jest ona sposobem leczenia, a nie odżywiania, i jako taka może być stosowana jedynie pod ścisłym nadzorem doświadczonego w jej prowadzeniu lekarza i dietetyka. Dieta ketogenna stanowi leczenie z wyboru w dwóch wrodzonych zaburzeniach metabolicznych związanych z przemianami glukozy: GLUT-1 (niedobór transportera glukozy) oraz w PDHD (deficycie dehrydrogenazy pirogronianowej).
Klasyczna dieta ketogenna z założenia jest wysokotłuszczowa, normobiałkowa, niskowęglowodanowa. Opiera się na proporcji wagowej tłuszczu do łącznej ilości białek i węglowodanów 4:1 lub 3:1 co znaczy, że na każde podane 4 g (3 g) tłuszczu przypada łącznie 1 g białek i węglowodanów.
Skład diety musi być precyzyjnie wyliczony w zależności od wieku, rzeczywistej i należnej masy ciała, aktywności dziecka, rodzaju schorzenia. Lekarz z dietetykiem ustala właściwą proporcję ketogeniczną (4:1, 3:1), należną ilość kalorii i białka, następnie oblicza ilość tłuszczu i węglowodanów. Posiłki muszą być równoważne pod względem zawartości kalorii, białek, tłuszczów i węglowodanów.
Badania wykazały, że skuteczność diety ketogennej jest bardzo wysoka: u ponad połowy leczonych dietą ketogenną dzieci obserwowano zmniejszenie liczby napadów o ponad 50%, u 1/3 redukcja napadów była większa niż 90%, a u ok. 10–15% doszło do całkowitego ustąpienia napadów. U większości (80%) dzieci z padaczką lekooporną będących na diecie ketogennej obserwowano istotną poprawę funkcjonowania, a u ok. 30% było możliwe odstawienie leków przeciwpadaczkowych.
Dieta może być stosowana tak długo jak długo jest skuteczna i dobrze tolerowana. Jednak uważa się, że po 2 latach powinno się rozważyć stopniowe zakończenie leczenia (tak jak przy stosowaniu leków przeciwpadaczkowych). Zawsze jest to indywidualna decyzja lekarza prowadzącego i rodziców pacjenta.
Nutricia Ketogenics oferuje specjalistyczne preparaty – żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (FSMP) do stosowania w diecie ketogennej w padaczce lekoopornej, GLUT-1 oraz w DPHD. Oferujemy również szeroki serwis edukacyjny i narzędzia ułatwiające prowadzenie pacjentów na DK.
Jeśli jesteś lekarzem lub dietetykiem i chcesz dowiedzieć się więcej o diecie ketogennej w padaczce lekoopornej, zarejestruj się na stronie. Znajdziesz tu informacje o prowadzeniu diety ketogennej, specjalistycznych preparatach Nutricia, narzędziach ułatwiających prowadzenie diety ketogennej u pacjentów oraz edukacji pacjentów i ich opiekunów. Będziesz mógł skorzystać z publikacji, materiałów i narzędzi, które Nutricia tworzy specjalnie z myślą o pacjentach z padaczką lekooporną, wspierając ich w codziennym życiu z dietą ketogenną.