Zaburzenia wzrastania i odżywiania
Zaburzenia wzrastania w wieku rozwojowym, a w szczególności w okresie noworodkowym i niemowlęcym, są objawem alarmującym, wymagającym ustalenia przyczyny oraz podjęcia stosownej interwencji żywieniowej. Prawidłowo przeprowadzone pomiary antropometryczne, zinterpretowane w odniesieniu do standardów rozwoju lub norm referencyjnych odpowiednio do wieku i płci, oraz regularna ocena dynamiki rozwoju fizycznego dziecka umożliwiają rozpoznanie zaburzeń wzrastania i wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Niedożywienie jest skutkiem przedłużonego niedoboru składników pokarmowych (energetycznych, białkowych, mineralnych) w przyjmowanych pokarmach lub wynika z przewlekłego i/lub utajonego procesu chorobowego.
Populacja dzieci jest bardziej narażona na niedożywienie ze względu na większe potrzeby żywieniowe związane ze wzrostem i rozwojem organizmu oraz mniejsze rezerwy kaloryczne wynikające ze składu ciała (większa zawartość wody, mniejsza tkanki tłuszczowej).
Ocena stanu odżywienia poprzedza decyzję o podjęciu leczenia żywieniowego. Jej celem jest identyfikacja chorych z zaburzeniem stanu odżywienia, które mogą prowadzić do zaburzeń wzrastania. Najlepszym sposobem identyfikacji zaburzeń wzrastania jest regularne nanoszenie parametrów wzrastania takich jak: masa ciała do wieku, wysokość (długość) do wieku, masa ciała do wysokości, indeks masy ciała, obwód głowy na siatki centylowe.
Kryteria włączenia leczenia żywieniowego u niemowląt i małych dzieci wg ESPGHAN i WHO to m.in.:
- Masa ciała poniżej 3. centyla w stosunku do wieku.
- Nieprawidłowy przyrost masy ciała lub wzrostu w okresie dłuższym niż 1 miesiąc u dzieci poniżej 2. r.ż.
- Spadek masy ciała o dwa kanały na siatce centylowej
Zaburzenia wzrastania często pozostają nierozpoznane ponieważ pomiary parametrów wzrastania nie są regularnie nanoszone na siatki centylowe. Wczesna interwencja żywieniowa u dzieci z zaburzeniami wzrastania maksymalizuje szanse na efekt terapeutyczny.
Na stronie Akademia Nutricia znajdą Państwo wiele informacji dotyczących zaburzeń wzrastania i odżywiania, m.in. poradniki do pobrania dla rodziców wcześniaków.