Formularz do przesiewowej oceny żywienia i stanu odżywienia dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD)
Ryzyko niedożywienia u pacjenta z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD)
Prawidłowe odżywianie dzieci z MPD jest niezbędnym warunkiem do wykorzystania ich potencjału wzrastania i rozwoju. Doświadczają one jednak często trudności ze spożywaniem pokarmów i przyjmowaniem płynów.
- Nawet 99% pacjentów ma trudności z przełykaniem
- Nawet 69% ma trudności z przeżuwaniem
- Nawet 20% stresuje się w trakcie jedzenia
- Nawet 58% ślini się
- Nawet 32% cierpi na refluks
- Nawet 74% cierpi na zaparcia
- Nawet 28% spożywa posiłki zbyt długo
Źródło: https://iaacd.net/2020/04/27/knowledge-tools-for-nutrition-in-children-with-cp/
FORMULARZ DO PRZESIEWOWEJ OCENY ŻYWIENIA I STANU ODŻYWIENIA DZIECI Z MPD
Pytania zawarte w formularzu dotyczą dzieci w wieku 2–19 lat z MPD. Zostały opracowane w celu oceny stanu odżywienia dziecka i wykrycia ewentualnych zaburzeń karmienia dla rodziców lub opiekunów, którzy sprawują codzienną opiekę nad dzieckiem.
Odpowiedzi na zamieszczone pytania pomogą ustalić, czy dziecko może odnieść korzyści z wizyty u lekarza, dietetyka i/lub logopedy.
Prawidłowe odżywianie dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) jest niezbędnym warunkiem do wykorzystania ich potencjału wzrastania i rozwoju. Jednak niektóre dzieci z MPD mogą mieć trudności z przyrostem masy ciała; mogą one też mieć niedobór masy ciała w stosunku do wysokości (długości ciała) i wieku. Problemy w uzyskaniu przez dzieci prawidłowej masy ciała mogą wynikać z wielu przyczyn, w tym z przyjmowania zbyt małej ilości składników odżywczych (w postaci stałej i płynnej) w odniesieniu do zapotrzebowania ich organizmu. MPD może zaburzać pracę mięśni ust, twarzy i gardła, co bardzo utrudnia przyjmowanie odpowiedniej ilości pokarmu i płynów w bezpieczny sposób.
Dowiedz się więcej o formularzu do przesiewowej oceny żywienia i stanu odżywienia dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD) >>
ŻYWIENIE W MPD
Wykład Pani Profesor Agnieszki Szlagatys-Sidorkiewicz na temat roli wczesnego wdrożenia żywienia u dziecka z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD).