Mózgowe Porażenie Dziecięce oczami Gastroenterologa i Psychologa - warsztaty Nutricia
Serdecznie zapraszamy na warsztaty XI Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD) w formule online
Na warsztacie dowiedzą się Państwo, kiedy warto rozważyć włączenie żywienia dojelitowego u pacjentów z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD). Wyjaśnimy w jaki sposób komunikować się z rodzicami, którzy na co dzień sprawują opiekę nad dzieckiem i których decyzja o założeniu przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG) wymaga szczególnego wsparcia i komunikacji.
Obecnie w Polsce populację dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD) szacuje się na 20 – 25 tysięcy.
Każdy Pediatra w Polsce może spotkać się z takim pacjentem w swoim gabinecie.
U dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym mogą pojawić się liczne problemy podczas spożywania posiłku i przyjmowaniem płynów.
Nawet 99% pacjentów ma trudności z przełykaniem, 69% ma trudności z przeżuwaniem, 20% stresuje się w trakcie jedzenia, 28% spożywa posiłki zbyt długo.
Aby zapewnić odpowiednią podaż niezbędnych składników odżywczych, niekiedy konieczne jest wdrożenie alternatywnych metod żywienia polegających na bezpośrednim podaniu pokarmów do żołądka przy użyciu zgłębnika lub gastrostomii.
Zastosowanie żywienia dojelitowego umożliwia bezpieczne i bardziej efektywne karmienie, a jednocześnie pozwala to na skrócenie czasu karmienia, co zmniejsza poziom stresu oraz znacznie poprawia komfort życia dzieci i ich opiekunów.