Organ nieużywany zanika?
Jakie są konsekwencje braku stymulacji enteralnej? Jak szybko dochodzi do zmian w wyniku braku takiej stymulacji oraz z jakimi konsekwencjami możemy się mierzyć w długofalowej perspektywie?
Na te pytania odpowiada Dr hab. n.med. Dorota Mańkowska-Wierzbicka w swoim pasjonującym wykładzie wskazując, że przewód pokarmowy to nie jedynie organ wchłaniający i trawiący składniki odżywcze a organ integrujący działanie licznych innych układów. W tym kontekście należy żywienie dojelitowe traktować jako proaktywną strategię zmierzającą do utrzymania integralności strukturalnej i funkcjonalnej jelit.
U pacjentów krytycznie chorych do utraty 90% mikrobiomu dochodzi w ciągu 6h od przyjęcia na oddział, a zmiany w jego składzie mogą utrzymywać się przez kolejne nawet 2 lata od zakończenia hospitalizacji.
Warto także zaznaczyć, że stan zapalny powstający w obrębie jelit oraz produkowane przez mikrobiotę metabolity będą także wpływały na syntezę tkanki mięśniowej i tym samym mogą stanowić początek kaskady negatywnych, długofalowych zmian.