Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19, Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny (PIMS)
Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19, Dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny (PIMS) – opis przypadku
Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy!
Możemy śmiało powiedzieć, że aktualnie temat szczepień przeciwko COVID-19 jest podstawowym praktycznym tematem lekarzy w POZ, którzy odpowiadają za realizację programu szczepień i muszą zmierzyć się z wątpliwościami rodziców oraz rozwiązywać dylematy kliniczne związane z potencjalnymi (chociaż niezwykle rzadkimi) przeciw- wskazaniami do szczepień. Kolejne fale pandemii wirusa SARS-CoV-2 dotykają już nie tylko osoby dorosłe, ale rów- nież tych najmłodszych i najbardziej bezbronnych. Dzieci chorują na COVID-19 rzadziej, są jednak równie mocno narażone na ciężki przebieg choroby i związane z nią długotrwałe skutki zdrowotne. Od 14 grudnia 2021 roku dzieci od 5. roku życia można szczepić specjalnie przeznaczoną dla tej grupy wiekowej szczepionką. To daje nadzieję na niższą zachorowalność oraz łagodny przebieg ewentualnej choroby, a przede wszystkim ochronę przed długotrwałymi powikłaniami COVID-19, w tym PIMS. Równocześnie możliwość szczepień u dzieci rodzi wiele pytań o bezpieczeństwo szczepionki czy występowanie działań niepożądanych, a wątpliwości rodziców nie- rzadko wpływają na decyzję o zaszczepieniu dziecka. Opracowanie „Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19” podsumowuje dotychczasową wiedzę na temat zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci, wskazania i przeciwwska- zania do szczepienia oraz przedstawia ogromne korzyści zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.
Prezentowany opis przypadku klinicznego wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS) u dziecka, powiązanego z COVID-19, pokazuje, jak złożone i trudne w leczeniu mogą być skutki zakażenia wirusem i przebytej choroby u dziecka. Tego typu przypadki najlepiej potwierdzają zasadność szczepienia nawet u tak młodych pacjentów. Prawidłowa diagnoza lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej i podjęcie właściwego leczenia pozwoli zminima- lizować długotrwałe skutki choroby COVID-19 u dzieci, a co za tym idzie podnieść komfort życia całej rodziny.
Zapraszamy do zapoznania się z zaprezentowanym materiałem naszych Ekspertów. Mamy nadzieję, że okaże się on przydatny w Państwa codziennej opiece nad małymi pacjentami i będzie pomocny w komunikacji z ich opiekunami.
Zespół Biuletynu
Autorzy
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny
lek. Magdalena Jaworska-Gałuszewska
Oddział Dziecięcy, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie
2022-biuletyn-nr-1.pdf | Pobierz plik |