PRZEGLĄD NAJNOWSZYCH REKOMENDACJI
Szanowni Państwo,
Mija już pięć lat, od kiedy do rąk lekarzy pediatrów trafił pierwszy numer zeszytu edukacyjnego pod nazwą „Biuletyn Akademii Zdrowego Jelita”. Możemy śmiało powiedzieć, że publikowana seria ma już swoją historię wydawniczą. Zeszyty edukacyjne są dystrybuowane bezpłatnie w całej Polsce i cieszą się dużym zainteresowaniem środowiska medycznego. Towarzyszą lekarzom pediatrom w codziennej pracy zawodowej, często są dla nich drogowskazem w odpowiedniej diagnostyce i wsparciem w odpowiedzi na pytania rodziców małych pacjentów. Rodzice w gabinecie lekarza pediatry szukają odpowiedzi na wiele pytań, m.in. o badania profilaktyczne, odpowiednie żywienie i właściwą suplementację, szczepienia. Poszukują wskazówek co do postępowania w najważniejszych obszarach prawidłowego rozwoju swoich dzieci. To lekarz pediatra, który towarzyszy pacjentowi wyrastającemu z niemowlęctwa, ocenia jego rozwój i umie dostrzec niepokojące oznaki. Dlatego też tak ważne jest, aby lekarze mieli dostęp do najnowszych doniesień ze świata nauki.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przygotowaliśmy niniejszą publikację. Wybór tematów nie był przypadkowy – zostały wybrane zeszyty, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Każdy z roz- działów został opracowany i zaktualizowany przez specjalistów w określonych dziedzinach, którzy w sposób szczegółowy, a zarazem z uwzględnieniem praktycznych podstaw, przedstawili częste i te mniej spotykane w codziennej praktyce zagadnienia. Autorzy zadbali o przedstawienie zagadnień w oparciu o najnowsze reko- mendacje i zalecenia, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
Z pewnością szczepienia są obecnie podstawowym praktycznym tematem lekarzy w POZ, którzy odpo- wiadają za realizację programu szczepień, muszą zmierzyć się z wątpliwościami rodziców i rozwiązywać dylematy kliniczne związane z potencjalnymi (chociaż niezwykle rzadkimi) przeciwskazaniami do szczepień. Coraz częściej również lekarz musi doradzać w zakresie żywienia i suplementacji i odnotować swoją ocenę żywienia (nie tylko stanu odżywienia) oraz zalecenia w książeczce zdrowia dziecka. Dlatego te tematy obo- wiązkowoznalazły się w przygotowanej dla Państwa publikacji. W ostatnim czasie mikrobiom jelitowy wska- zywany jest jako mechanizm kształtujący zdrowie człowieka i wyjaśniający przyczyny wielu chorób. Nie można zatem pominąć mikrobiomu w dyskusji o ‘zdrowych jelitach’. Taką dyskusję podejmują z nami nawet rodzice naszych pacjentów – postanowiliśmy zatem ten temat uwzględnić w naszym wydaniu.
Mamy nadzieję, że nowa formuła publikacji okaże się pomocna w Państwa codziennej praktyce dzięki dostar- czeniu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
prof. dr hab. n. med. Piotr Socha
i Zespół Akademii Zdrowego Jelita
2021-Biuletyn-wszystkie-rozdziały.pdf | Pobierz plik |