Mikrobiota jelitowa i jej rola w zapobieganiu alergii na białka mleka
Uczulenie na białka mleka stanowi jeden z istotnych problemów zdrowotnych, które mogą występować u noworodków i niemowląt – z tego powodu wciąż podejmowane są badania, które są skoncentrowane wokół tego zaburzenia. Jedne z takowych prowadzili oni w ostatnim czasie specjaliści z University of Chicago – ich analizy skupiły się wokół tego, jaki jest związek mikrobioty jelitowej z rozwojem uczulenia na białka mleka.
Uczeni ze wspomnianej wyżej placówki swoje badania prowadzili na organizmach zwierzęcych, którymi były myszy. Gryzonie hodowane były w sterylnych warunkach, dodatkowo przed rozpoczęciem prac doprowadzono u nich do wystąpienia wrażliwości na antygeny białek mleka, co oznaczało, że organizmy zwierząt były zdolne do produkcji skierowanych przeciwko tym białkom przeciwciał.
Później gryzoniom przeszczepiano mikrobiotę jelitową, która pochodziła od dzieci – część z nich chorowała na uczulenie na białka mleka krowiego, część natomiast nie zmagała się z takim problemem. Skąd w ogóle wziął się jednak pomysł, aby przeprowadzić wspomniany wyżej przeszczep drobnoustrojów? Otóż stąd, iż w przeszłości opisywano już, że te dzieci, które są uczulone na białka mleka krowiego, mają nieco inną mikrobiotę jelitową od tych, u których problem ten nie występował. Z tego właśnie powodu amerykańscy badacze postanowili przyjrzeć się temu, jaki może być wpływ drobnoustrojów bytujących w przewodzie pokarmowym na rozwój alergii na białka mleka – okazało się, że organizmy te rzeczywiście mogą mieć związek z występowaniem tego problemu.
Badacze zaobserwowali, że te gryzonie, które otrzymały bakterie pochodzące od dzieci z alergią na białka mleka oraz te, u których nie wykonano przeszczepu flory bakteryjnej, po podaniu mleka doświadczały nawet i anafilaksji. W przypadku zaś tych myszy, którym przeszczepiono bakterie pochodzące od zdrowych, niechorujących na alergię na białka mleka dzieci, po podaniu im mleka nie obserwowano u nich reakcji alergicznej. Opisane powyżej wnioski specjalistów ze Stanów Zjednoczonych wskazują na to, że rzeczywiście mikrobiota jelitowa może mieć wpływ na rozwój i przebieg różnych reakcji alergicznych w organizmie. Uczeni zwrócili jednak uwagę na to, że aby związek ten został w pełni zrozumiany, konieczne jest przeprowadzenie w przyszłości kolejnych badań.
AUTORZY I ŹRÓDŁA
Autor/autorzy opracowania:
lek. Tomasz Nęcki
Źródło tekstu:
Feehley T. et al.: Healthy infants harbor intestinal bacteria that protect against food allergy. Nature Medicine, 2019; DOI: 10.1038/s41591-018-0324-z