Co nowego możemy zaproponować pacjentom z ABMK?
Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) stanowi jedną z najczęściej występujących u dzieci alergii – według Lozinsky i wsp. pojawia się ona u od 1,9 do nawet 4,9% noworodków i niemowląt. Podstawową rolę w przypadku zdiagnozowania tej jednostki odgrywa postępowanie żywieniowe – dzieciom z łagodnymi lub umiarkowanymi objawami ABMK podawać należy preparaty mlekozastępcze w postaci hydrolizatów białek mleka krowiego o znacznym stopniu hydrolizy (eHF). W ostatnim czasie na rynku pojawiły się preparaty eHF wzbogacone o dodatkowe składniki, mające dobroczynny wpływ na zdrowie pacjenta.
To, jakie pożywienie otrzymuje dziecko od chwili przyjścia na świat, może decydować o jego stanie zdrowia w przyszłości – pokarm wpływa chociażby na skład dziecięcej flory jelitowej, której rola w rozwoju młodego organizmu jest bardzo ważnaW przypadku pacjentów z alergią na białka mleka krowiego, najistotniejsze jest całkowite wykluczenie ich z diety. Takim dzieciom, w przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów należy podawać mieszanki mlekozastepcze - hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się preparaty eHF wzbogacone o dodatkowe składniki, mające dobroczynny wpływ na dobrostan pacjenta – synbiotyki.
Mianem synbiotyków określa się połączenie probiotyku z prebiotykiem. W składzie niektórych preparatów eHF znajdują się probiotyczne bakterie Bifidobacterium breve oraz krótko- i długołańcuchowe oligosacharydy (scGOS i lcGOS). Obecność wszystkich wymienionych w podawanym dziecku pokarmie może dawać naprawdę wyjątkowo korzystne efekty. W badaniach autorstwa van der Aa i wsp. oceniano efekty zastosowania u małych pacjentów hydrolizatu białek mleka o znacznym stopniu hydrolizy w połączeniu z synbiotykiem. Badacze zaobserwowali, że u dzieci, które otrzymywały tego rodzaju preparat – w porównaniu do pacjentów z grupy kontrolnej – wyraźnie widoczne były różnice w składzie flory jelitowej. Dominowały w niej dobroczynne bakterie z rodzaju Bifidobacterium, mniejszy zaś udział w jej składzie miały patogenne drobnoustroje z rodzaju Clostridium. Jelitowa flora bakteryjna – o czym wspomina się od lat coraz więcej – wpływa na rozwój układu odpornościowego, a nawet i na ryzyko zaburzeń psychicznych w przyszłości, dlatego też oddziaływania mające na celu zapewniać jej właściwy skład – np. podawanie dzieciom preparatów mlekozastępczych z synbiotykiem – są po prostu bardzo ważne.
AUTORZY I ŹRÓDŁA
Autor/autorzy opracowania:
lek. Tomasz Nęcki
Źródło tekstu:
[1] Lozinsky A.C. et al.: Cow’s Milk Protein Allergy from Diagnosis to Management:
A Very Different Journey for General Practitioners and Parents, Children 2015, 2, 317-329; doi:10.3390/children2030317
[2] van der Aa et al.: Effect of a new synbiotic mixture on atopic dermatitis in infants: a
randomized-controlled trial, 2010, Blackwell Publishing Ltd, Clinical & Experimental Allergy, 40 : 795–804