7 objawów alarmowych wskazujących na ciężką alergię na białka mleka krowiego
Alergia na białko mleka krowiego (AMBK) jest jedną z najczęstszych alergii występujących w pierwszym roku życia dziecka. Może rozwinąć się w formie dwóch mechanizmów: postaci IgE-zależnej lub IgE-niezależnej. AMBK może występować w różnych postaciach m.in. ulewania, utrata łaknienia, zaparcia, kolka jelitowa, AZS, niedokrwistość z niedoboru żelaza, krew w stolcu, enteropatie.
W zależności od nasilenia objawów alergie na białko mleka krowiego można podzielić na postacie łagodne, umiarkowane oraz ciężkie. W przypadku występowania objawów sugerujących AMBK u niemowlęcia należy wprowadzić dietę bezmleczną u matki lub zastosować hydrolizat mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy. Jeżeli po wprowadzeniu diety eliminacyjnej objawy nadal się utrzymują to kolejnym etapem jest zastosowanie mieszanek elementarnych.
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ciężkiej postaci alergii na białko mleka krowiego można wprowadzić od razu mieszankę aminokwasowa. Do objawów sugerujących ciężką postać alergii u dziecka należą zaburzenia ze strony układu pokarmowego pod postacią biegunek, odbijania, wymiotów, krwi w stolcu, hipoproteinemii, ciężkiej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, enteropatii, reakcji anafilaktycznej, ciężka postać atopowego zapalenia skóry z utratą białka, zaburzenia wzrastania, alergia na wiele pokarmów, brak poprawy po leczeniu mieszankami elementarnymi, obrzęk krtani lub duszność.
Ze względu na różnorodność objawów występujących w AMBK należy zwracać uwagę na występowanie niepokojących objawów u dzieci zgłaszanych przez rodziców. W razie występowania objawów, które nie ustępują warto skonsultować dziecko u specjalisty.
AUTORZY I ŹRÓDŁA
Autor/autorzy opracowania:
lek. Marta Litwińska
Źródło tekstu:
1.Małaczyńska T, Leczenie dietetyczne dzieci z alergią na białka mleka krowiego, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (1): 24-34.
2. Krogulska A, Standardy Medyczne Pediatria nr 6, 13, 2016